ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Apr # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

IoT-solmun voi toteuttaa valmiilla alustalla

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 18.01.2019
  • Embedded
  • Software

Artikkelissa kuvataan, miten SoC-piirille suunnitellaan datankeruuseen, analyysiin ja ohjaukseen tarkoitettu IoT-solmu käyttäen Adesto Technologiesin SmartEdge-alustaa. Suunnittelussa paneudutaan erityisesti ohjaussilmukoiden nopeuttamiseen yhdistettynä tehokkaaseen tiedonsiirtoon ja parempaan turvallisuuteen.

Artikkelin kirjoittaja Gordon Walsh toimii Adestoon kuuluvalla S3 Semiconductorilla vanhempana järjestelmäarkkitehtina. Hänellä on elektroniikkainsinöörin tutkinto Irlannin kansallisesta yliopistosta Galwayssa. Hän on aiemmin työskennellyt useissa irlantilaisissa startupeissa kuten Parthus Technologiesilla, Lightstorm Networkissa ja Intune Networksissa. Vuosina 2011-2017 hän työskenteli Intelillä IoT-tuotteiden SoC-arkkitehtina. Walshille on myönnetty kaksi patenttia. 

Teollisen internetin vaatimukset ovat niin moninaiset, ettei ole olemassa yhtä valmista kaupallista ratkaisua, joka sopisi kaikkiin sovelluksiin. Kun tuotteen pohjaratkaisuna käytetään kustomoitua ASIC-piiriä, saadaan monia etuja. Laitteiston kustannukset, koko ja tehonkulutus pysyvät kohtuullisina. Tällöin on mahdollista saavuttaa suunnitteluvaatimukset, jotka eivät olisi toteutettavissa erilliskomponenteilla. Siten on mahdollista aikaansaada uuden luokan tuotteita ja parantaa kilpailukykyä. Tuotteiden turvallisuutta lisää se, että kilpailijoiden on hyvin hankalaa takaisinmallintaa ASIC-pohjainen ratkaisu selvittääkseen sen toiminnallisuuden kopiointia varten.

ASIC-tilauspiiri muodostaa suunniteltavan tuotteen laitteistoytimen, mutta ohjelmisto määrittelee tuotteen toiminnallisuuden ja tekee siitä varsinaisen toimivan tuotteen.

Samaa ASIC-piiriä voidaan käyttää perustana erilaisia sovellusalueita ja -kohteita tukevalle tuoteperheelle. Tuoteperheen eri jäsenten toiminta-alueet saadaan toteutettua ohjelmallisesti ja tilanteen mukaan lisäämällä tarvittavia oheislaitteita. Tämä lähestymistapa vähentää materiaalikustannuksia ja yksinkertaistaa laitteistohallintaa.

Ohjelmistopohjainen toiminnallisuus myös tukee uusien toimintojen kehittämistä tuoteperheeseen. Uusia ominaisuuksia voidaan lisätä sitä mukaa, kun asiakkaiden vaatimukset ja markkinoiden tarpeet muuttuvat. Esimerkiksi uusia tiedonsiirtostandardeja tai mediakoodekkeja pystytään tukemaan laitteistoa muuttamatta.

Ohjelmiston päivitys mahdollistaa ohjelmistovirheiden korjaamisen tuotteen elinkaaren aikana. Liitetyille laitteille päivitykset voidaan suorittaa ”lennossa” tai ladata pyydettäessä. Tämä on erityisen tärkeää turvallisuuden kannalta, kun laitteet on yhdistetty toisiinsa verkkoympäristössä.

Joissakin tuoteryhmissä on käytännöllistä järjestää mahdollisuus, että loppukäyttäjä tai kolmannet osapuolet pystyvät ohjelmistollisesti räätälöimään tuotetta, esimerkiksi sovellus- tai liitännäisohjelmistojen muodossa.

Ohjelmistojen ekosysteemi

Riittävä ohjelmistoekosysteemi on olennaista ASIC-pohjaisten tuotteiden kehittämisessä. Lisäksi tarvitaan yhteensopivien laitteistokomponenttien tuki.

Tarvittavia ohjelmistokomponentteja ovat esimerkiksi:

  • kehitystyökalut mukaan lukien kääntäjät, debuggerit, testiadaptorit ja profilointityökalut, joita kaikkia tukee tehokas integroitu kehitysympäristö (IDE)
  • käyttöjärjestelmä, esimerkiksi sulautettava Linux tai reaaliaikainen käyttöjärjestelmä (RTOS)
  • väliohjelmistokomponentit ja kirjastot, jotka tukevat oheislaitteita ja nopeaa sovelluskehitystä

Kaikille tunnetuille mikro-ohjaimille on tarjolla valikoima kehitystyökaluja. Yksi vaihtoehto on käyttää vapaasti saatavilla olevia avoimen lähdekoodin ohjelmistotyökaluja (OSS) kuten GCC-kääntäjiä, GDB-debuggeria jne. On myös olemassa joitakin OSS-väliohjelmistokomponentteja ja IDE-työkaluja kuten Eclipse.

Tämä lähestymistavan etuna on valinnanvapaus ja joustavuus. On kuitenkin tärkeää olla unohtamatta vapaista ohjelmistoista syntyviä piileviä kustannuksia. Joudutaan esimerkiksi tekemään paljon ylimääräistä työtä, kun etsitään kaikki tarvittavat työkalut ja integroidaan ne keskenään, ja pidetään niiden päivitykset ajan tasalla. Tukipalvelut ovat usein rajoitettuja ja saatavissa ainoastaan käyttäjäyhteisön toimesta.

Sopivia työkaluja tarjoavat useimmiten prosessoriytimien toimittajat. Jotkut toimittajista tarjoavat vain kaupallisia ratkaisuja, kun taas toiset avoimeen lähdekoodiin perustuvaa työkalusarjaa ja toista spesifisempää kaupallista työkalusarjaa.

Jos valitset prosessoriytimen toimittajan tarjoamat työkalut, saat yleensä käyttöösi täyden työkalusarjan, käyttöjärjestelmät ja muut kyseisen toimittajan piipohjaista IP-suunnittelua tukevat komponentit. Jos esimerkiksi valitset käyttöjärjestelmäksi ARM Keil RTX:n, olet sitoutunut valitsemaan myös ARM µVision Keil IDE:n, kääntäjäksi ARM C/C++:n, testiadapteriksi ARM Keil ULINK:n ja debuggeriksi ARM Keil µVisionin.

Kaupallisiin tuotteisiin kuuluu usein koodingeneroinnin työkalut, jolloin graafisella käyttöliittymällä (GUI) luodaan luonnosteltu koodi, joka rekonfiguroi valitun laitteiston ja asettaa RTOS-käyttöjärjestelmän toimimaan sovelluksessa. Tämän tyyppiset nopeat kehitystyökalut helpottavat monimutkaisten sulautettujen järjestelmien ohjelmoinnin aloittamista.

Väliohjelmistokomponenteilla voidaan nopeuttaa ohjelmistokehitystä tuottamalla optimoituja ja tarkistettuja ohjelmistoja korkean tason toimintoihin, kuten:

  • liitettävyys
  • tiedonsiirtoprotokollat
  • verkon pino-operaatiot
  • salaus ja turvallisuus

Kaupalliseen ohjelmistoon sisältyy valinnaisena asiantuntijan tarjoamat tukitoiminnot ja säännölliset päivitykset.

Myös piipohjaisten IP-suunnittelujen ulkopuolisilta toimittajilta on saatavissa ohjelmistotukea, joka usein koostuu valmisohjelmistosta ajureineen ja koodiesimerkkeineen. Näiden pitää olla sellaisessa muodossa, että niitä voidaan käyttää suoraan valituilla kehitystyökaluilla ja IDE-ympäristöissä.

Kun siirretään tuotteen toteutusta korttipohjaisesta ratkaisusta ASIC-tilauspiirille, suunnittelussa kannattaa hyödyntää mahdollisimman paljon jo hankittujen ohjelmistojen uudelleenkäyttöä. Milloin vain mahdollista kannattaa aloittaa valitsemalla sama prosessoriydin kuin mikä on jo nykyisin käytössä olevassa mikro-ohjaimessa. Tällöin voit jatkaa samojen kehitystyökalujen käyttöä ja muuttaa olemassa olevat ohjelmistot uudelle laitteistolle.

Joitakin eroja on alemman tason ohjelmistoissa liittyen ASIC-piirien liitäntöjen ja oheislaitteiden käyttöoikeus- ja konfigurointiominaisuuksiin, mutta ne ovat pääosin piilossa sovellustasolta.

Laitteistojen ekosysteemi

Alla oleva diagrammi kuvaa sulautettujen ohjelmistojen kehittäjän näkökulmasta SmartEdge-alustan ohjelmisto- ja laitteistokomponentteja. Alustan tulee tarjota riittävä laitteistotuki sovellus- ja kehitystyökaluille. Tämän takaamiseksi tarvitaan kattava laitteistoekosysteemi.

SmartEdge-alusta sisältää IP-tuotteet seuraavia toimintoja varten:

  • anturien analoginen front-end ja langaton tietoliikenne
  • kellot ja vaihelukitut silmukat (PLL)
  • A/D- ja D/A-muuntimet
  • tehonmuuttimet ja jännitereferenssit
  • RF-komponentit
  • lämpötila-anturit

Jokaisella valitulla prosessoriytimen toimittajalla on tarjolla tarvittavat tukikomponentit mukaan lukien sirunsisäinen väylä, keskeytysohjain, testausliitännät (yleisimpiä standardeja ovat JTAG, SWD, SWO) ja grafiikkakiihdyttimet.

Suuri valikoima muita IP-tuotteita on tarjolla CAD-toimittajilta ja kolmansilta osapuolilta. Tällaisia ovat muiden muassa:

  • prosessoriytimet
  • muistit (SRAM, flash)
  • tiedonsiirtoliitännät (Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi, USB jne.)
  • teollisuusväylät (Foundation Fieldbus, HART)
  • laitteistokiihdyttimet turvajärjestelmiin (esim. AES ja SHA) ja mediakoodekit
  • anturit kiihtyvyyden, paineen ja muiden ympäristöparametrien mittaamiseksi
  • digitaaliliitännät (GPIO, SPI, I2C, UART)
  • oheislaitteet tehonhallintaan ja järjestelmänohjaukseen
SmartEdge-alusta

Adesto Technologiesin ASIC- ja IP-divisioonan toimittama SmartEdge-alusta sisältää kaikki analogisen etupään (AFE, front end), älykkään kalibroinnin, tiedonsiirron ja turvallisuuden toimintoihin tarvitsemat elementit. Adeston yhteistyökumppaneina on joukko piipohjaisten IP-lohkojen ja ohjelmistojen toimittajia. Adesto tukee sulautettujen ohjelmistojen kehitystiimejä niin asiakasyrityksen sisällä kuin partneriverkoston kautta.

Nykyaikaiset teollisuuden ohjausjärjestelmät keräävät dataa ja käyttävät sitä laitteiden ohjauksessa reaaliaikaisesti. Ne toimivat usein myös verkottuneina, joten turvallisuus on olennainen komponentti. Tämä voidaan toteuttaa sirulla olevalla turvalaitteistolla, joka on vähemmän altis hyökkäyksille kuin pelkkä ohjelmistopohjainen ratkaisu. Adeston ASIC- ja IP-divisioonan turvaosaamiseen erikoistuneet partnerit ovat apuna turvajärjestelmien rakentamisessa.

Adestolla on kokemusta ja osaamista tuotekehityksestä, jolla saavutetaan tuotteelle asetetut tekniset ja kaupalliset vaatimukset. Sen pohjalta asiakkaalle toimitetaan laitteistoratkaisu, joka tukee ohjelmistoja asiakkaan sulautetussa järjestelmässä.

MORE NEWS

Verge avasi lisää Donut Lab -akun saloja

Donut Labin videosarja jatkui tänään kahden viikon tauon jälkeen. Nyt yhtiö avasi akun saloja kertomalla lisätietoja Verge-sähkömoottoripyörän TS Pro -mallin standardiakusta, jolla kantama on 350 kilometriä.

Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin

Norjalainen Mascot laajentaa virtalähdevalikoimaansa uudella 4320-sarjan desktop-mallilla, joka on suunniteltu toimimaan yhtä hyvin sekä lääkintälaitteissa että kotikäytön sovelluksissa.

Samsung haluaa tuoda 8K-ammattivideon mobiililaitteisiin

Samsung Electronics on jo ottanut ensimmäisen konkreettisen askeleen kohti ammattitason videotuotantoa mobiilissa. Yhtiön uusi APV-koodekki on käytössä Samsung Galaxy S26 Ultra -puhelimessa, jossa se mahdollistaa jopa 8K-tasoisen videon käsittelyn reaaliajassa suoraan kuvausvaiheesta editointiin.

Ilmainen seminaari testerien kalibroinnista

Rohde & Schwarz järjestää toukokuussa maksuttoman puolipäiväisen seminaarisarjan, joka pureutuu testaus- ja mittalaitteiden kalibroinnin perusteisiin ja käytännön haasteisiin. Suomessa tapahtuma pidetään Oulussa 27. toukokuuta Nokia Networksin tiloissa.

PC-alaa vetää pelko kallistuvista komponenteista

PC-toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä 2,5 prosenttia 65,6 miljoonaan laitteeseen. IDC:n mukaan kasvu nojaa kuitenkin osin ennakoivaan ostamiseen, Windows 10 -siirtymään ja uusiin malleihin, kun samaan aikaan muistipula, logistiikkahäiriöt ja nousevat hinnat alkavat jo jarruttaa markkinaa.

Näinkin voi tehdä: ADC-valmistaja lukitsi hinnat kahdeksi vuodeksi

Analogipiirien markkina käy nyt kuumana. Hinnat nousevat ja toimitusajat venyvät. Yhdysvaltalainen Silanna Semiconductor yrittää kääntää asetelman päälaelleen lupaamalla jotain poikkeuksellista. Yhtiö tarjoaa kahden vuoden hintalukon kaikille suorituskykyisille AD-muuntimilleen.

NATO panostaa suomalaiseen ilmalaivaan

Nato on tehnyt ensimmäisen sijoituksensa suomalaiseen yhtiöön. Kohteena on Kelluu, jonka autonomiset ilmalaivat lupaavat ratkaista yhden modernin valvonnan keskeisistä ongelmista: jatkuvan tilannekuvan puutteen.

Reaaliaikaohjaus ja kvanttiturva samaan mikro-ohjaimeen

Microchip tuo dsPIC33A-perheeseen uuden DSC-ohjaimen, joka yhdistää nopean analogian, tarkan reaaliaikaohjauksen ja post-kvanttitietoturvan. Integraation tavoitteena on yksinkertaistaa erityisesti datakeskusten tehonmuunnosta ja moottoriohjausta. Samalla se nostaa esiin kysymyksen siitä, kuinka paljon yhdellä piirillä voidaan oikeasti korvata erilliskomponentteja.

Datatalouden ja akkutekniikan rakentajat Kotkassa ensi viikolla

Kotkaan saadaan ensi viikolla poikkeuksellisen kova läpileikkaus siitä, mihin suuntaan Suomen uusi teollisuus on menossa. Power Coast Summit kokoaa ensimmäistä kertaa saman katon alle datakeskusten, akkuteollisuuden ja energian keskeiset investoijat, ja ennen kaikkea ne, jotka jo rakentavat.

Tekoälyaikana pelkkä käyttäjätunnus ja salasana ei enää riitä

Pelkkään käyttäjätunnukseen ja salasanaan perustuva tunnistautuminen näyttää jäävän historiaan. Kun tekoäly mahdollistaa entistä uskottavammat tietojenkalastelut ja identiteettihuijaukset, digitaalinen turvallisuus hakee nyt tukea yllättävän perinteisestä ratkaisusta eli fyysisestä tunnisteesta.

Mihin 40 TOPSia oikeasti riittää verkon reunalla?

Forlinx Embedded on tuonut markkinoille uuden M.2-muotoisen AI-kiihdytyskortin, joka perustuu NXP Semiconductors Ara240 -piiriin. Kortti lupaa jopa 40 TOPS:n suorituskyvyn, mutta olennaisempi kysymys on, mitä tällä laskentateholla oikeasti voi tehdä verkon reunalla.

135 yritystä kehittää AI-prosessoreita – edessä raju karsinta

AI-prosessorien kehittäjien määrä on kasvanut nopeasti, mutta analyysitalo ennustaa markkinalle voimakasta konsolidaatiota. Valtaosa nykyisistä toimijoista ei selviä vuosikymmenen loppuun. Tämä kertoo sekä markkinan vetovoimasta että kovenevasta kilpailusta.

Robotteja ei enää rakenneta yksittäisistä komponenteista

EBV Elektronik pyrkii hyödyntämään robotiikan kehityksessä tapahtuvaa perustavanlaatuista muutosta. Yhtiö on julkaissut MOVE-aloitteen, jonka tavoitteena on koota robotiikan suunnitteluun tarvittavat teknologiat, kumppanit ja kehitysresurssit yhdeksi kokonaisuudeksi.

Kymmenen vuoden takainen akkukatastrofi hidastaa yhä Samsungia

Samsungin kerrottiin jo viime vuonna tehneen merkittävän siirron akkuteknologiassa ostamalla yhdysvaltalaisen Group14 Technologies -yhtiön. Kauppaa ei ole virallisesti vahvistettu, mutta se on herättänyt spekulaatiot siitä, että Samsung valmistautuu siirtymään piihiilipohjaisiin akkuihin mobiililaitteissaan. Samsung on myös itse vahvistanut, että teknologia on kehityksessä, mutta ei vielä valmis käyttöön.

Jättimäiset tekoälypiirit pakottavat verifioinnin uusiksi

Perinteiset simulointi- ja emulointimenetelmät eivät enää pysy tekoälypiirien mukana. Kun sirujen koko kasvaa miljardien porttien järjestelmiksi ja niitä ajetaan oikeilla AI-ohjelmistoilla jo ennen valmistusta, verifiointi on pakko rakentaa uudella tavalla.

Lahdessa aloitti tekoälyn tutkimuskeskus

Virnex Group Oy ja LUT-yliopisto ovat perustaneet Lahteen tekoälytutkimuksen osaamiskeskuksen, AI Research Centerin (AIRC). Keskuksen tavoitteena on vauhdittaa tekoälyratkaisujen siirtymistä pilotoinnista tuotantoon – vaiheeseen, jossa suuri osa hankkeista nykyisin epäonnistuu.

Miksi kotiteatterin optinen liitin on niin huono?

Kotiteatterin takaa löytyy yhä liitin, joka toimii sähköisesti erinomaisesti mutta tuntuu mekaanisesti hämmentävän heikolta. TOSLINK eli optinen S/PDIF on monelle tuttu tilanteesta, jossa kaapeli ei pysy kunnolla paikallaan ilman pientä “teippiviritystä”.

Puettava laite ennustaa lämpöhalvauksen jo etukäteen

Lämpöhalvauksen noustessa yhä merkittävämmäksi globaaliksi uhaksi Biodata Bankin CANARIA-kello ennustaa vaaralliset kehon ydinlämpötilan nousut jo ennen oireiden ilmaantumista. Laite hyödyntää Renesasin erittäin vähävirtaista RA0-mikro-ohjainta, joka mahdollistaa kuukausien yhtäjaksoisen mittauksen kompaktissa puettavassa muodossa.

Fujitsu lupaa tarkempaa lämpökuvaa puolustukseen

Fujitsu on kehittänyt uuden infrapuna-anturin, joka parantaa merkittävästi valvonnan tarkkuutta puolustuksessa ja pelastustoimessa. Yhtiön mukaan kyseessä on maailman ensimmäinen yli megapikselin kaksikaistainen T2SL-anturi.

Kvanttiakku kääntää fysiikan päälaelleen

Australialaistutkijat ovat ottaneet merkittävän askeleen kohti täysin uudenlaista energian varastointia. Maan kansallisen tutkimuslaitoksen CSIROn, RMIT Universityn ja Melbournen yliopiston tutkijat ovat rakentaneet ensimmäisen toiminnallisen kvanttiakun demonstraation, joka osoittaa ilmiön, jota klassinen fysiikka ei tunne.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
16 17  # puffbox mobox till tme native
16 17  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Puettava laite ennustaa lämpöhalvauksen jo etukäteen

Lämpöhalvauksen noustessa yhä merkittävämmäksi globaaliksi uhaksi Biodata Bankin CANARIA-kello ennustaa vaaralliset kehon ydinlämpötilan nousut jo ennen oireiden ilmaantumista. Laite hyödyntää Renesasin erittäin vähävirtaista RA0-mikro-ohjainta, joka mahdollistaa kuukausien yhtäjaksoisen mittauksen kompaktissa puettavassa muodossa.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Verge avasi lisää Donut Lab -akun saloja
  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Samsung haluaa tuoda 8K-ammattivideon mobiililaitteisiin
  • Ilmainen seminaari testerien kalibroinnista
  • PC-alaa vetää pelko kallistuvista komponenteista

NEW PRODUCTS

  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
 
 

Section Tapet