ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

AI-agentit tuovat älykkään automaation piirien ja piirilevyjen suunnitteluun

Puolijohde- ja piirilevysuunnittelun seuraavaa vaihetta määrittävät kaksi rinnakkaista tavoitetta. Ensinnäkin halutaan kasvattaa suunnittelutyökalujen suorituskykyä. Lisäksi on tärkeää parantaa suunnittelijoiden tuottavuutta.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

top top square
top top square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

IoT-solmun voi toteuttaa valmiilla alustalla

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 18.01.2019
  • Embedded
  • Software

Artikkelissa kuvataan, miten SoC-piirille suunnitellaan datankeruuseen, analyysiin ja ohjaukseen tarkoitettu IoT-solmu käyttäen Adesto Technologiesin SmartEdge-alustaa. Suunnittelussa paneudutaan erityisesti ohjaussilmukoiden nopeuttamiseen yhdistettynä tehokkaaseen tiedonsiirtoon ja parempaan turvallisuuteen.

Artikkelin kirjoittaja Gordon Walsh toimii Adestoon kuuluvalla S3 Semiconductorilla vanhempana järjestelmäarkkitehtina. Hänellä on elektroniikkainsinöörin tutkinto Irlannin kansallisesta yliopistosta Galwayssa. Hän on aiemmin työskennellyt useissa irlantilaisissa startupeissa kuten Parthus Technologiesilla, Lightstorm Networkissa ja Intune Networksissa. Vuosina 2011-2017 hän työskenteli Intelillä IoT-tuotteiden SoC-arkkitehtina. Walshille on myönnetty kaksi patenttia. 

Teollisen internetin vaatimukset ovat niin moninaiset, ettei ole olemassa yhtä valmista kaupallista ratkaisua, joka sopisi kaikkiin sovelluksiin. Kun tuotteen pohjaratkaisuna käytetään kustomoitua ASIC-piiriä, saadaan monia etuja. Laitteiston kustannukset, koko ja tehonkulutus pysyvät kohtuullisina. Tällöin on mahdollista saavuttaa suunnitteluvaatimukset, jotka eivät olisi toteutettavissa erilliskomponenteilla. Siten on mahdollista aikaansaada uuden luokan tuotteita ja parantaa kilpailukykyä. Tuotteiden turvallisuutta lisää se, että kilpailijoiden on hyvin hankalaa takaisinmallintaa ASIC-pohjainen ratkaisu selvittääkseen sen toiminnallisuuden kopiointia varten.

ASIC-tilauspiiri muodostaa suunniteltavan tuotteen laitteistoytimen, mutta ohjelmisto määrittelee tuotteen toiminnallisuuden ja tekee siitä varsinaisen toimivan tuotteen.

Samaa ASIC-piiriä voidaan käyttää perustana erilaisia sovellusalueita ja -kohteita tukevalle tuoteperheelle. Tuoteperheen eri jäsenten toiminta-alueet saadaan toteutettua ohjelmallisesti ja tilanteen mukaan lisäämällä tarvittavia oheislaitteita. Tämä lähestymistapa vähentää materiaalikustannuksia ja yksinkertaistaa laitteistohallintaa.

Ohjelmistopohjainen toiminnallisuus myös tukee uusien toimintojen kehittämistä tuoteperheeseen. Uusia ominaisuuksia voidaan lisätä sitä mukaa, kun asiakkaiden vaatimukset ja markkinoiden tarpeet muuttuvat. Esimerkiksi uusia tiedonsiirtostandardeja tai mediakoodekkeja pystytään tukemaan laitteistoa muuttamatta.

Ohjelmiston päivitys mahdollistaa ohjelmistovirheiden korjaamisen tuotteen elinkaaren aikana. Liitetyille laitteille päivitykset voidaan suorittaa ”lennossa” tai ladata pyydettäessä. Tämä on erityisen tärkeää turvallisuuden kannalta, kun laitteet on yhdistetty toisiinsa verkkoympäristössä.

Joissakin tuoteryhmissä on käytännöllistä järjestää mahdollisuus, että loppukäyttäjä tai kolmannet osapuolet pystyvät ohjelmistollisesti räätälöimään tuotetta, esimerkiksi sovellus- tai liitännäisohjelmistojen muodossa.

Ohjelmistojen ekosysteemi

Riittävä ohjelmistoekosysteemi on olennaista ASIC-pohjaisten tuotteiden kehittämisessä. Lisäksi tarvitaan yhteensopivien laitteistokomponenttien tuki.

Tarvittavia ohjelmistokomponentteja ovat esimerkiksi:

  • kehitystyökalut mukaan lukien kääntäjät, debuggerit, testiadaptorit ja profilointityökalut, joita kaikkia tukee tehokas integroitu kehitysympäristö (IDE)
  • käyttöjärjestelmä, esimerkiksi sulautettava Linux tai reaaliaikainen käyttöjärjestelmä (RTOS)
  • väliohjelmistokomponentit ja kirjastot, jotka tukevat oheislaitteita ja nopeaa sovelluskehitystä

Kaikille tunnetuille mikro-ohjaimille on tarjolla valikoima kehitystyökaluja. Yksi vaihtoehto on käyttää vapaasti saatavilla olevia avoimen lähdekoodin ohjelmistotyökaluja (OSS) kuten GCC-kääntäjiä, GDB-debuggeria jne. On myös olemassa joitakin OSS-väliohjelmistokomponentteja ja IDE-työkaluja kuten Eclipse.

Tämä lähestymistavan etuna on valinnanvapaus ja joustavuus. On kuitenkin tärkeää olla unohtamatta vapaista ohjelmistoista syntyviä piileviä kustannuksia. Joudutaan esimerkiksi tekemään paljon ylimääräistä työtä, kun etsitään kaikki tarvittavat työkalut ja integroidaan ne keskenään, ja pidetään niiden päivitykset ajan tasalla. Tukipalvelut ovat usein rajoitettuja ja saatavissa ainoastaan käyttäjäyhteisön toimesta.

Sopivia työkaluja tarjoavat useimmiten prosessoriytimien toimittajat. Jotkut toimittajista tarjoavat vain kaupallisia ratkaisuja, kun taas toiset avoimeen lähdekoodiin perustuvaa työkalusarjaa ja toista spesifisempää kaupallista työkalusarjaa.

Jos valitset prosessoriytimen toimittajan tarjoamat työkalut, saat yleensä käyttöösi täyden työkalusarjan, käyttöjärjestelmät ja muut kyseisen toimittajan piipohjaista IP-suunnittelua tukevat komponentit. Jos esimerkiksi valitset käyttöjärjestelmäksi ARM Keil RTX:n, olet sitoutunut valitsemaan myös ARM µVision Keil IDE:n, kääntäjäksi ARM C/C++:n, testiadapteriksi ARM Keil ULINK:n ja debuggeriksi ARM Keil µVisionin.

Kaupallisiin tuotteisiin kuuluu usein koodingeneroinnin työkalut, jolloin graafisella käyttöliittymällä (GUI) luodaan luonnosteltu koodi, joka rekonfiguroi valitun laitteiston ja asettaa RTOS-käyttöjärjestelmän toimimaan sovelluksessa. Tämän tyyppiset nopeat kehitystyökalut helpottavat monimutkaisten sulautettujen järjestelmien ohjelmoinnin aloittamista.

Väliohjelmistokomponenteilla voidaan nopeuttaa ohjelmistokehitystä tuottamalla optimoituja ja tarkistettuja ohjelmistoja korkean tason toimintoihin, kuten:

  • liitettävyys
  • tiedonsiirtoprotokollat
  • verkon pino-operaatiot
  • salaus ja turvallisuus

Kaupalliseen ohjelmistoon sisältyy valinnaisena asiantuntijan tarjoamat tukitoiminnot ja säännölliset päivitykset.

Myös piipohjaisten IP-suunnittelujen ulkopuolisilta toimittajilta on saatavissa ohjelmistotukea, joka usein koostuu valmisohjelmistosta ajureineen ja koodiesimerkkeineen. Näiden pitää olla sellaisessa muodossa, että niitä voidaan käyttää suoraan valituilla kehitystyökaluilla ja IDE-ympäristöissä.

Kun siirretään tuotteen toteutusta korttipohjaisesta ratkaisusta ASIC-tilauspiirille, suunnittelussa kannattaa hyödyntää mahdollisimman paljon jo hankittujen ohjelmistojen uudelleenkäyttöä. Milloin vain mahdollista kannattaa aloittaa valitsemalla sama prosessoriydin kuin mikä on jo nykyisin käytössä olevassa mikro-ohjaimessa. Tällöin voit jatkaa samojen kehitystyökalujen käyttöä ja muuttaa olemassa olevat ohjelmistot uudelle laitteistolle.

Joitakin eroja on alemman tason ohjelmistoissa liittyen ASIC-piirien liitäntöjen ja oheislaitteiden käyttöoikeus- ja konfigurointiominaisuuksiin, mutta ne ovat pääosin piilossa sovellustasolta.

Laitteistojen ekosysteemi

Alla oleva diagrammi kuvaa sulautettujen ohjelmistojen kehittäjän näkökulmasta SmartEdge-alustan ohjelmisto- ja laitteistokomponentteja. Alustan tulee tarjota riittävä laitteistotuki sovellus- ja kehitystyökaluille. Tämän takaamiseksi tarvitaan kattava laitteistoekosysteemi.

SmartEdge-alusta sisältää IP-tuotteet seuraavia toimintoja varten:

  • anturien analoginen front-end ja langaton tietoliikenne
  • kellot ja vaihelukitut silmukat (PLL)
  • A/D- ja D/A-muuntimet
  • tehonmuuttimet ja jännitereferenssit
  • RF-komponentit
  • lämpötila-anturit

Jokaisella valitulla prosessoriytimen toimittajalla on tarjolla tarvittavat tukikomponentit mukaan lukien sirunsisäinen väylä, keskeytysohjain, testausliitännät (yleisimpiä standardeja ovat JTAG, SWD, SWO) ja grafiikkakiihdyttimet.

Suuri valikoima muita IP-tuotteita on tarjolla CAD-toimittajilta ja kolmansilta osapuolilta. Tällaisia ovat muiden muassa:

  • prosessoriytimet
  • muistit (SRAM, flash)
  • tiedonsiirtoliitännät (Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi, USB jne.)
  • teollisuusväylät (Foundation Fieldbus, HART)
  • laitteistokiihdyttimet turvajärjestelmiin (esim. AES ja SHA) ja mediakoodekit
  • anturit kiihtyvyyden, paineen ja muiden ympäristöparametrien mittaamiseksi
  • digitaaliliitännät (GPIO, SPI, I2C, UART)
  • oheislaitteet tehonhallintaan ja järjestelmänohjaukseen
SmartEdge-alusta

Adesto Technologiesin ASIC- ja IP-divisioonan toimittama SmartEdge-alusta sisältää kaikki analogisen etupään (AFE, front end), älykkään kalibroinnin, tiedonsiirron ja turvallisuuden toimintoihin tarvitsemat elementit. Adeston yhteistyökumppaneina on joukko piipohjaisten IP-lohkojen ja ohjelmistojen toimittajia. Adesto tukee sulautettujen ohjelmistojen kehitystiimejä niin asiakasyrityksen sisällä kuin partneriverkoston kautta.

Nykyaikaiset teollisuuden ohjausjärjestelmät keräävät dataa ja käyttävät sitä laitteiden ohjauksessa reaaliaikaisesti. Ne toimivat usein myös verkottuneina, joten turvallisuus on olennainen komponentti. Tämä voidaan toteuttaa sirulla olevalla turvalaitteistolla, joka on vähemmän altis hyökkäyksille kuin pelkkä ohjelmistopohjainen ratkaisu. Adeston ASIC- ja IP-divisioonan turvaosaamiseen erikoistuneet partnerit ovat apuna turvajärjestelmien rakentamisessa.

Adestolla on kokemusta ja osaamista tuotekehityksestä, jolla saavutetaan tuotteelle asetetut tekniset ja kaupalliset vaatimukset. Sen pohjalta asiakkaalle toimitetaan laitteistoratkaisu, joka tukee ohjelmistoja asiakkaan sulautetussa järjestelmässä.

MORE NEWS

Reunaäly vaatii uudenlaisen siruarkkitehtuurin

Paikallinen tekoälylaskenta voi tyhjentää pienen laitteen akun jo ennen lounasta. Ambient Scientificin mukaan ongelmaa ei ratkaista vain tehokkaammilla prosessoreilla, vaan siirtämällä laskenta mahdollisimman lähelle muistia.

Tekoälypalvelin saa lisää muistivauhtia

Renesas nostaa DDR5-palvelinmuistin nopeuden 16 000 megasiirtoon sekunnissa. Kolmannen sukupolven MRDIMM-piirisarja kasvattaa muistiväylän kaistanleveyttä 25 prosenttia ilman siirtymistä kokonaan uuteen muistitekniikkaan.

Iceye paljastaa pimeänä matkaavat varjolaivat

Aluksen paikannuslähettimen sammuttaminen ei enää riitä peittämään sen liikkeitä. Iceyen tutkasatelliitit havaitsevat merellä liikkuvat alukset pilvien, sateen ja pimeyden läpi, minkä jälkeen tekoäly tunnistaa kuvasta epäilyttävät kohteet, yhtiö kertoo blogissaan.

Nigel-tekoäly laajenee LabVIEW-testaamiseen

Emerson laajentaa NI Nigel-tekoälyn koko LabVIEW+-ohjelmistoperheeseen. Samalla Nigel siirtyy neuvonantajasta tekijäksi. Tekoäly voi tuottaa LabVIEW-koodia ja rakentaa TestStand-testisarjoja luonnollisella kielellä annettujen ohjeiden perusteella.

Microsoft laittaa tekoälyagentit hyökkäämään

– Tietoturvatiimit eivät tarvitse lisää tietoa, vaan parempia tuloksia, sanoo Microsoftin tietoturvajohtaja Hayete Gallot. Yhtiön uusi Project Perception panee tekoälyagentit etsimään hyökkäysreittejä, arvioimaan riskit ja korjaamaan havaitut heikkoudet ennen kuin oikea hyökkääjä ehtii käyttää niitä hyväkseen.

Maailman suurin siru tulee Suomeen – Cerebras rakentaa tekoälylle pikakaistan

Yhdysvaltalainen Cerebras Systems aikoo tuoda ensimmäisen eurooppalaisen tekoälylaskentakapasiteettinsa käyttöön vuoden 2026 loppuun mennessä. Rakentaminen laajenee Ranskasta Pohjoismaihin, ja uusia datakeskuksia suunnitellaan Suomeen ja Norjaan.

Puhelin kuumenee – joko vakooja kuuntelee?

Puhelin kuumenee taskussa, akku tyhjenee tavallista nopeammin ja mobiilidataa kuluu selittämättömästi. Tarkoittaako tämä, että laitteeseen on asennettu vakoiluohjelma, kysyy Astrill VPN:n markkinointijohtaja Arqam Zafar.

Tekoäly suunnittelee sirun – ja tarkistaa itse, kelpaako se valmistukseen

Siemens EDA vie tekoälyagentit pelkästä suunnittelijan avustamisesta kohti itsenäisesti eteneviä siru- ja piirilevyprojekteja. Fuse EDA AI Agent voi suunnitella ja suorittaa pitkään jatkuvia työnkulkuja sekä tarkistaa ratkaisunsa fysiikkapohjaisilla EDA-moottoreilla ennen tulosten hyväksymistä.

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Oskilloskooppi ryhtyy tehoanalysaattoriksi

Rohde & Schwarz tuo kolmivaihetehon analyysin suoraan MXO-sarjan oskilloskooppeihin. Uusi ohjelmisto näyttää tehon lisäksi myös sen, mitä jännite- ja virtakäyrissä todella tapahtuu – eikä vian syytä tarvitse enää metsästää kahdella eri mittalaitteella.

Tekoäly nosti Nokian kasvuun

Nokian liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä yhdeksän prosenttia ilman valuuttakurssien vaikutusta. Kasvun moottoriksi nousivat tekoäly- ja pilvipalveluasiakkaat, joille suuntautunut myynti yli kaksinkertaistui vuodessa. Samalla Nokia sai näiltä asiakkailta uusia tilauksia 2,8 miljardilla eurolla.

Samsungin Fold8 yrittää korvata kolme laitetta

Samsungin uusi Galaxy Z Fold8 on suunniteltu toimimaan puhelimena, tablettina ja lukulaitteena samassa paketissa. Yhtiö on muuttanut näytön mittasuhteita sen mukaan, miten laitetta käytetään eri tilanteissa. Suomessa ajatus voi saada vastakaikua, sillä joka viides kuluttaja haluaisi älypuhelimensa korvaavan mahdollisimman monta muuta laitetta.

OnePlus sulaa Euroopassa OPPOksi myös ohjelmistotasolla

OnePlus lopettaa uusien tuotte-Amerikassa. Nykyinen käyttäjäkunta pyritään kuitenkin pitämään konsernin sisällä. OPPO ottaa vastuulleen tuen, houkuttelee suomalaisia Find-sarjan puhelimiin 200 euron alennuksella ja kansainvälisten tietojen mukaan siirtää OnePlus-laitteet vähitellen ColorOS-käyttöjärjestelmään.

USB-avain korvaa salasanan ja allekirjoittaa sähköisesti

Infineonin uusi turva-avain ei tyydy vain kirjautumaan käyttäjän puolesta. SECORA ID Key S USB yhdistää samaan USB- ja NFC-laitteeseen salasanattoman FIDO2-tunnistautumisen, PKI-varmenteet ja hyväksytyn sähköisen allekirjoituksen. Avoimen Java Card -ympäristön ansiosta valmistajat voivat lisäksi ohjelmoida avaimeen omia sovelluksiaan.

UWB-piiri korvaa erillisen läsnäoloanturin

Infineon yhdistää tarkkaan paikannukseen käytettävän UWB-radion ja läsnäolotunnistuksen samalle piirille. Uusi AIROC TSL100 voi esimerkiksi avata auton, päätellä käyttäjän olevan auton sisä- tai ulkopuolella sekä tunnistaa matkustajan, jalan liikkeen tai tunkeutujan ilman erillistä anturijärjestelmää.

Anturiton ohjaus valtaa autojen tehoelektroniikkaa

ETN - Technical articleBLDC-moottorien yleistyessä autoteollisuus etsii skaalautuvia ratkaisuja niiden hiljaiseen ja tehokkaaseen ohjaukseen. Toshiban SmartMCD-ohjainperhe kattaa nyt tehoalueet muutamista wateista kilowattiin.

Donut Labin kennon jännite on säädettävissä

Donut Lab on jatkanut I Donut Believe -videosarjaansa, jossa he avaavat CES-messuilla esitellyn kiinteän elektrolyytin akkutekniikkansa saloja. Tällä viikolla esiteltiin kennon bipolaarisuutta, jonka ansiosta kennon jännite on säädettävissä sovelluksen tarpeen mukaan.

Tekoäly muuttaa elektroniikkajakelun pelisääntöjä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Nokian AI-radio lupaa kaksinkertaistaa taajuuksien kapasiteetin

Nokia tuo tekoälykiihdyttimet osaksi radioverkon perustaajuuslaskentaa. Yhtiön mukaan uusi AI-RAN-alusta voi parantaa taajuuksien käytön tehokkuutta yli 100 prosenttia vuoteen 2028 mennessä. Käytännössä operaattori voisi siirtää samalla taajuuskaistalla jopa kaksinkertaisen määrän dataa ilman koko radioverkon uusimista.

Samsungin perus-SSD yltää lähes PCIe 4 -huippuihin

Samsung tuo lippulaivaluokan siirtonopeudet kuluttajille tarkoitettuun SSD-perusmalliinsa. Uusi Samsung 990 lukee dataa parhaimmillaan 7 250 megatavua sekunnissa eli yltää lähelle PCIe 4.0 x4 -liitännän käytännön suorituskykyrajaa.

box mobil 1
box mobil 1
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Lue lisää...

OPINION

Puhelin kuumenee – joko vakooja kuuntelee?

Puhelin kuumenee taskussa, akku tyhjenee tavallista nopeammin ja mobiilidataa kuluu selittämättömästi. Tarkoittaako tämä, että laitteeseen on asennettu vakoiluohjelma, kysyy Astrill VPN:n markkinointijohtaja Arqam Zafar.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Reunaäly vaatii uudenlaisen siruarkkitehtuurin
  • Tekoälypalvelin saa lisää muistivauhtia
  • Iceye paljastaa pimeänä matkaavat varjolaivat
  • Nigel-tekoäly laajenee LabVIEW-testaamiseen
  • Microsoft laittaa tekoälyagentit hyökkäämään

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
 
 

Section Tapet