Ruotsalaisen Linköpingin yliopiston tutkijat ovat kehittäneet orgaanisen transistorin, joka matkii aivojen toimintaa. Simone Fabianon ja Jennifer Gerasimovin (kuvassa) johdolla kehitetty laite avaa tietä kohti neuromorfisia tietokoneita.
Normaali transistori toimii oikeastaan vain venttiilinä, joka vahvistaa tai heikentää lähtösignaalia tulosignaalin ominaisuuksien perusteella. Kehitetty laitteessa transistorin kanava koostuu sähköä johtavasta polymeeristä. Se voi kutistua, laajentua, muodostua tai jopa hävitä kokonaan toiminnan aikana.
Tämä tarkoittaa myös, että ensimmäistä kertaa transistori voi muodostaa uusia yhteyksiä samalla tapaa kuin aivojen synapsit toimivat. Tohtoritutkija Jennifer Gerasimovan mukaan transistorin tapaan prosessoida informaatiota voidaan tuottaa sekä lyhytaikaisia että pysyviä muutoksia.
Orgaanisen transistorin kanava perustuu uuteen ETE-S-polymeeriin, joka on kehitetty yliopiston orgaanisen elektroniikan laboratoriossa. Sillä on usieta ominaisuuksia, jotka sopivat neuromorfiseen käyttöön: se esimerkiksi muodostaa pitkiä polymeeriketjuja.
Transistorissa kanavaa kasvatetaan lisäämällä ETE-S:n polymerisaatiota. Tämä lisää signaalia johtavien polymeeriketjujen määrää. Kohdistamalla kanavaa korkea jännite se ylioksidoituu, ja täten tulee epäaktiiviseksi.








Generatiivinen tekoäly on muuttanut tietojenkalastelun luonteen. Check Point Researchin mukaan hyökkäykset eivät enää rajoitu sähköposteihin, vaan voivat tapahtua reaaliaikaisina videopuheluina, joissa huijari esiintyy deepfake-teknologian avulla yrityksen johtajana. Joissakin tapauksissa tällaiset huijaukset ovat johtaneet kymmenien miljoonien dollarien tilisiirtoihin.
ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.
Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.









