ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

Agenttinen tekoäly tarttuu RTL-verifioinnin tuottavuusongelmaan

Agenttinen tekoäly siirtää RTL-verifioinnin painopistettä yksittäisten työkalujen automatisoinnista koko työnkulun älykkyyteen. Siemens EDA:n tavoitteena on vähentää koordinointiin kuluvaa aikaa ilman, että suunnitteluinsinöörit menettävät kontrollin prosessista.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Jun # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Ajoneuvoista voidaan tehdä tietoturvallisia

Tietoja
Julkaistu: 11.01.2019
Luotu: 11.01.2019
Viimeksi päivitetty: 11.01.2019
  • Embedded
  • Software

Tulevaisuudessa V2I- (vehicle to infrastructure) ja V2V-yhteydet (vehicle to vehicle) saavat rinnalleen V2X-tietoliikenteen (vehicle to everything). Kyse on miljardin dollarin markkinoista, joka kiinnostaa kuluttajaakin yhä enemmän. Yksi tavoite V2X-yhteyksissä on vähentää onnettomuuksia informaation vaihdon avulla.

Artikkeli on kirjoittanut Rutronik Electronicsin tuotepäällikkö Hao Wang. Hän on valmistunut diplomi-insinööriksi Dresdenin teknisestä korkeakoulusta. Rutronikin palveluksessa hän on ollut syksystä 2015 lähtien. 

Yhdysvaltain liikenneministeriön onnettomuuksia vuosina 2004-2008 tehdyn analyysin perusteella V2X-järjestelmät voivat estää 4,5 miljoonaa onnettomuuksista. Tämä on 81 prosenttia kaikista onnettomuuksista. (Lähde: 5G Americas -raportti)

Uhka

Tähän asti V2X ei ollut niin suosittu. Yksi syy tälle on se, että V2X-tietoliikenteen tietoturvaan liittyy paljon negatiivisia näkemyksiä. Potentiaalisesti suurin uhka liittyy kyberhyökkäyksiin. Mikäli ajoneuvon tietokone tai matkapuhelinjärjestelmä joutuu hakkeroiduksi, voi tämä johtaa omaisuusvahinkoihin ja jopa hengenvaarallisiin tilanteisiin, mikäli autoa ajetaan samaan aikaan. Vuonna 2015 kaksi tietoturvatutkijaa onnistui murtautumaan etänä Jeep Cherokeen CAN-väylään ja ottamaan ajoneuvon hallintaansa. He käyttivät Linux-pohjaisen viihdejärjestelmän haavoittuvuutta hyväkseen. Vuosi myöhemmin kaksi tutkijaa onnistui jälleen ohjaamaan Jeep Cherokeeta ajoneuvon OBD-väylään liitetyn kannettavan tietokoneen avulla.

Kun CAN-väylä kehitettiin vuosikymmeniä sitten, tietoturva ei ollut mikään iso kysymys. Sen mukaisesti CAN ei takaa datan luottamuksellisuutta ja signaalit siirretään broadcast-muodossa. Nyyaikaisissa ajoneuvoissa CAN-väylässä siirretään viestejä esimerkiksi ovien avaamiseksi ja moottorin käynnistämiseksi. Viestit vaihdetaan ajoneuvon sisällä olevan ECU-yksikön ja elektronisen avaimen välillä. Jos tähän järjestelmään murtauduttaisiin, varas voisi helposti varastaa auton.

Lisäksi langattomat standardit kuten Bluetooth, GPRS tai UMTS, joihin mobiilinettitoiminnot kuten sähköposti, SMS, videostriimaus, videopuhelut jne. perustuvat, ovat tuoneet hakkereille laajemman ”kohdealueen”. Tämän ansiosta hakkerit voivat paitsi ottaa ajoneuvon hallintaansa myös asentaa haittaohjelmia varastaakseen ajoneuvodataa kuten sijainnin, useimmin käytetyt reitit, ja puheluiden soittamiseen etänä. Koska ns. T-BOX-laite (Telematics Control Unit) vastaa nyt kaikista edellä mainituista tietoliikennetoiminnoista, tietoturva on noussut tiukasti kehityksen keskiöön.

Ratkaisu

Mitä toimintoja laitesuunnittelijan täytyy toteuttaa varmistaakseen, että ECU-yksiköt vastaavat vaativimpiin tietoturvavaatimuksiin ja että ne suojataan laitonta fyysistä puuttumista, auktorisoimattomia asennuksia, haittaohjelmistojen lataamista, troijalaisia ja vääriä päivityksiä vastaan. Datan salaaminen on tehokas tapa varmistaa datan eheys, käytettävyys ja luotettavuus ajoneuvon verkon sisäisessä tietoliikenneväylässä. Kryptograafisia menetelmiä voidaan siten käyttää estämään kyberhyökkäykset.

Viime vuosina on muodostettu useita intressiryhmiä ehdottamaan ohjenuoria sellaisten järjestelmien suunnitteluun ja verifiointiin, jotka kestävät hakkerihyökkäyksiä ja manipulointiyrityksiä.

Hyvä esimerkki tällaisesta on EU-rahoitettu EVITA-tutkimusprojekti, jossa oli mukana useita yrityksiä kuten BMW, Continental, Fujitsu, Infineon ja Bosch. EVITA tuotti joukon ohjeistuksia, joissa kuvattiin yksityiskohtaisesti eri ECU-yksiköiden tietoturva-arkkitehtuurien suunnittelua, verifiointia ja prototypointia. Lisäksi EVITA vaati, että kaikki kriittiset ECU-yksiköt varustetaan mikropiirillä, joka sisältää sekä dedikoidun tietoturvamoduulin (HSM, hardware security module), mutta myös prosessorin, johon on määritelty kolme erilaista vaatimusprofiilia: Full, medium ja light. Nämä moduulit salaavat ja purkavat kaiken datanvaihdon ECU-yksiköiden välillä.

EVITA-standardin pohjalta kasvava joukko puolijohdeyrityksiä on toteuttamassa turvattuja alueita (joihin viitataan myös termillä luottamuksen ankkuri, ”trust anchor”) mikro-ohjaimissaan ja mikroprosessoreissaan. Esimerkiksi STMicroelectronics on integroinut HSM-moduulin molempiin Power-arkkitehtuuriin perustuviin SPC5-mikro-ohjainperheisiinsä ja Arm-ytimeen perustuviin prosessoreihinsa, esimerkiksi STA1385-telematiikkaohjausyksikköönsä.

Nämä HSM-piirit tarjoavat kattavan suojan kyberuhkia vastaan. HSM on eristetty alijärjestelmä, jossa on oma turvaprosessori, RAM-muistia ja flash-muistia (koodille ja datalle). Lisäksi HSM-moduulissa on laitetason kiihdytin salaukselle. ST:llä tämä on C3-salauskiihdytin, joka sisältää myös aidon TRNG-satunnaislukugeneraattorin. Data- ja keskeytyspyynnöt vaihdetaan HSM- ja sovellusprosessorin välillä laitetason liitännän kautta.

HSM-moduuli huolehtii pääsynohjauksesta (access control) mutta voi myös tuottaa aitoja satunnaislukuja salausavaimille ja suorittaa kaikki muut salaustoiminnot integroidun satunnaislukugeneraattorinsa ansiosta. Kuten edellä kävi ilmi, CAN-väylän tietoturva ei ole kovin korkeaa luokkaa, eikä se siksi voi taata siirretyn datan luottamuksellisuutta ja eheyttä. Asymmetriset ja symmetriset salausalgoritmi HASH-toiminnoin, MAC- ja CMAC-antentikointikoodit mahdollistavat datan luottamuksellisuuden, eheyden ja käytettävyyden, digitaaliset allekirjoitukset ja datan autentikoinnin. Kaikki koodaus- ja dekoodaustoiminnot toteutetaan laitetasolla, jolla varmistetaan se, ettei isäntäprosessoria rasiteta liikaa.

Tyypillisiä sovelluksia: turvakäynnistys

Turvakäynnistystoiminto validoi käynnistyslataimen eheyden. Ensiksi mikro-ohjaimen HSM-moduuli lataa käynnistyslataimen flash-muistista master-väylän kautta. Sovittua salaista avainta käyttämällä HSM-moduuli voi laskea MAC-koodin vastaanotetulle viestille. Mikäli laskettu MAC-koodi tallennettua käynnistys-MAC-koodia, datan eheys turvataan ja mikro-ohjain voi käyttää käynnistyslatainta.

Turvaviestintä

HSM mahdollistaa myös turvatun viestinnän. Tätä kuvaa seuraava esimerkki: ECU-keskusyksikkö kommunikoi anturin ECU-yksikön kanssa. Kuten selitettiin edellä, jokaisessa HSM-moduulissa on satunnaislukugeneraattori ja laitetason salausmoottori. ECU-keskusyksikkö generoi satunnaisluvun ja lähettää sen anturi-ECUlle. Anturi vastaanottaa satunnaisluvun, mittaa sen datan ja aktivoi oman HSM-moduulinsa salatakseen mittausdatan ECU:n satunnaisluvulla. Anturin ECU-yksikkö lähettää salatun datan takaisin ECU-keskusyksikölle. Tämä purkaa datan käyttämällä omaa satunnaislukuaan. Siirrettyä satunnaislukua verrataan vastaanotettuun datan eheyden ja autenttisuuden varmistamiseksi. Satunnaislukugeneraattori suojaa toistuvia hyökkäyksiä ja ”salakuuntelua” vastaan.

Flash-muistin suojaus

Koska firmware- ja turvakonfiguraatiot kuten salasanat ja avaimet tallennetaan ohjaimen flash-muistiin, myös niiden suojaaminen on kriittisen tärkeää. ST:n SPC5-ohjaimet on siksi varustettu kahdella moduulilla, jotka ovat vastuussa erityisesti muistin suojaamisesta: TDM-moduuli pakottaa ohjelmiston kirjoittamaan datasarjan flash-muistin tiettyyn osaan ennen kuin yksi tai useampia lohkoja voidaan deletoida TDR-alueella (tamper detection region). Toisaalta PASS-moduuli tekee salasanojen vertailun ennen kuin flashiin voidaan kirjoittaa tai siltä voidaan poistaa dataa.

Järjestelmän turvakonfiguraatio

Varmistaakseen sen, että järjestelmän käynnistys tapahtuu turvallisesti sen resetoinnin eli nollauksen jälkeen, kaikkien tallennettujen laitekonfigurointiformaattien (DCF, device configuration formats) eheys tarkistetaan ennen uudelleenkäynnistystä, mikä estää auktorisoimattomien toimintojen ja muutosten tekemisen. Lisäksi useita turvatoimintoja voidaan tarkistaa. Tämä varmistaa sen, että mikä tahansa yritys muuttaa sisältöä tietyssä sijainnissa erilaisilla hyökkäysmenetelmillä tai haittakoodin lataaminen käynnistyksen aikana voidaan pysäyttää.

Johtopäätös

IT-tietoturvamenetelmät ovat olennaisen tärkeitä ajoneuvoissa. Uusimpien ja edistyneimpien puolijohdepiirien käyttäminen integroituine HSM-moduuleineen auttaa parantamaan turvaa ja tekemään toteutuksesta tehokkaampaa.

MORE NEWS

Advania lupaa automatisoida yli 90 prosenttia tietoturvapoikkeamien käsittelystä

– Tekoälyä vastaan organisaatiot tarvitsevat tekoälyä hyödyntävät havainnointikyvykkyydet puolustuksensa tueksi. Siksi olemme kehittäneet agenttipohjaisen SOC-palvelun, sanoo Advania Finlandin tietoturvaliiketoiminnasta vastaava johtaja Mats Palm.

Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa

Autoteollisuudessa siirrytään vauhdilla kohti älykkäämpiä ja entistä turvallisempia korielektroniikan ratkaisuja. Belgialainen Melexis esitteli uuden Hall-anturin, joka pystyy tunnistamaan jopa neljä eri asentoa yhdellä kaksijohtimisella liitännällä. Ratkaisu voi korvata useita perinteisiä mikrokytkimiä esimerkiksi istuimissa, ovissa ja tavaratilan lukoissa.

Microsoft varaa 190 hehtaaria Vaasasta uudelle datakeskukselle

Microsoft on solminut esisopimuksen noin 190 hehtaarin maa-alueiden hankinnasta Vaasan ja Mustasaaren alueelta mahdollista datakeskushanketta varten. Kauppa koskee GigaVaasa-teollisuusaluetta, josta noin kaksi kolmasosaa sijaitsee Vaasassa ja loput Mustasaaressa.

Drooneista tuli uusi kasvumarkkina

Komponenttijakelija Farnell on käynnistänyt uuden drone-ohjelman, joka kokoaa yhteen miehittämättömien ilma-alusten suunnittelussa tarvittavat komponentit ja teknisen tuen. Päätös kertoo siitä, että droonit ovat nousseet omaksi kasvavaksi markkinakseen elektroniikkateollisuudessa.

PCIe 7.0:n testaus alkaa

PCI Express 7.0 -väylän käyttöönotto on ottanut uuden askeleen eteenpäin. Anritsu on julkistanut MP1900A-signaalinlaatuanalysaattoriinsa uuden vastaanotintestauksen ratkaisun, joka tukee PCIe 7.0 -standardin mukaisia jopa 128 miljardin siirron sekuntinopeuksia (128 GT/s).

Emoji voi huijata tekoälyä

Emoji näyttää käyttäjälle harmittomalta kuvakkeelta, mutta tekoälylle se voi olla jotain aivan muuta. Fortinetin tietoturvatutkija Aamir Lakhani varoittaa uudesta hyökkäystekniikasta, jossa emoji-jonoja käytetään suurten kielimallien turvallisuusmekanismien kiertämiseen.

Digitan toimitusjohtaja: 4K-lähetykset ovat Suomessa vielä kaukana

Suomessa luovuttiin SD-lähetyksistä vasta viime vuonna, eikä seuraava loikka UHD-aikaan ole Digitan mukaan aivan nurkan takana. Toimitusjohtaja Riku Helander arvioi, että antenniverkon 4K-lähetyksistä puhutaan edelleen vähintään vuosikymmenen aikajänteellä.

Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon

Ajoneuvoelektroniikan tilapula pahenee jatkuvasti sähköistymisen ja ADAS-järjestelmien yleistymisen myötä. Murata on esitellyt maailman ensimmäisen 2,2 mikrofaradin ja 100 voltin MLCC-kondensaattorin 0805-kotelossa, mikä voi pienentää piirilevyltä tarvittavaa pinta-alaa yli puolella.

Fortinetin tutkija yllättyi: AI-agentit alkoivat keskustella keskenään salatussa muodossa

Tekoälyagentit voivat tulevaisuudessa tehdä paljon muutakin kuin suorittaa yksittäisiä tehtäviä. Fortinetin tietoturvatutkija Aamir Lakhani kertoi Security Day -tapahtumassa kokeesta, jossa kaksi AI-agenttia alkoi kehittää keskinäistä viestintäänsä tavalla, jota niiden kehittäjä ei enää pystynyt seuraamaan.

5G Advanced tuo uuden tavan siirtyä solusta toiseen

3GPP:n Release 18 -määrityksiin lisätty Lower Layer Triggered Mobility (LTM) nopeuttaa 5G-verkon solunvaihtoja merkittävästi. Uuden menetelmän tavoitteena on lyhentää yhteyskatkoksia erityisesti XR-sovelluksissa, teollisuusverkoissa ja muissa viiveherkissä palveluissa.

EU:n uusi Chips Act tähtää tekoälysirujen tuotantoon

Eurooppa ei voi olla riippuvainen muista teknologioissa, joista sen sairaalat, energiaverkot ja julkiset palvelut ovat riippuvaisia. Näin linjasi komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen esitellessään Euroopan komission uutta teknologisen suvereniteetin pakettia. Sen keskeinen osa on Chips Act 2.0, jonka tavoitteena on vahvistaa Euroopan asemaa erityisesti tekoälyn tarvitsemien puolijohteiden kehityksessä ja tuotannossa.

MEMS-anturi haastaa pietsosähköiset värähtelyanturit

STMicroelectronics on esitellyt uuden teollisuuskäyttöön suunnatun värähtelyanturin, joka yhtiön mukaan tarjoaa ensimmäisen varteenotettavan vaihtoehdon perinteisille pietsosähköisille antureille koneiden kunnonvalvonnassa.

Donut Lab ei ole rakentamassa mitään gigatehdasta

Suomalainen Donut Lab tunnetaan kiinteän elektrolyytin akkuteknologiastaan, mutta yhtiön mukaan suurin muutos voi löytyä tuotannosta. Uudessa videossa Donut Lab esittelee valmistusmallin, jonka väitetään mahdollistavan gigawattiluokan tuotannon ilman perinteisiä akkutehtaita.

Tämä piiri siirtää PCIe 6 -signaalin pidemmälle ilman virheitä

Tekoälypalvelimissa pullonkaulaksi ei ole enää muodostumassa laskentateho vaan datan siirtäminen. Microchipin uusi XpressConnect-retimer-piirisarja on suunniteltu ratkaisemaan PCI Express 6.0- ja CXL 3.1 -yhteyksien signaaliongelmia, jotka korostuvat datakeskusten siirtyessä yhä suurempiin GPU- ja muistijärjestelmiin.

Microsoft lupaa kvanttitietokoneen jo vuodeksi 2029

Microsoft uskoo ottaneensa merkittävän askeleen kohti käytännöllistä kvanttilaskentaa. Yhtiön uusi Majorana 2 -siru nosti topologisten kubittien pariteettiajan noin 20 sekuntiin, mikä on yli tuhatkertainen parannus aiempaan. Microsoft arvioi kehityksen puolittaneen aikataulun kohti skaalautuvaa kvanttitietokonetta, vaikka osa tutkijoista kyseenalaistaa edelleen koko Majorana-lähestymistavan perustan.

UWB ratkaisee langattoman pelaamisen ongelman

Langattomien pelinäppäimistöjen kehityksessä on nähty uusi avaus. CHERRY XTRFY esitteli K63W Pro Compact -näppäimistön, jonka se kertoo olevan maailman ensimmäinen Ultra-Wideband- eli UWB-tekniikkaa hyödyntävä pelinäppäimistö. Yhtiön mukaan tavoitteena on ratkaista ongelma, joka on vaivannut langattomia oheislaitteita vuosien ajan: radiohäiriöt ja niiden aiheuttama viive.

Digita haluaa tuoda puhelimiin varoitukset ilman matkapuhelinverkkoa

Suomi rakentaa parhaillaan Cell Broadcast -järjestelmää, mutta Digita katsoo jo seuraavaan vaiheeseen: mitä tapahtuu, jos koko mobiiliverkko ei ole käytettävissä? 5G Broadcast toimii ilman matkapuhelinverkkoa ja kaikki saavat viestin samanaikaisesti, kertoo yhtiön telecom-liiketoiminnasta vastaava johtaja Janne Rannikko.

GSM-verkon loppu uhkaa tuhansia turvallisuusjärjestelmiä

Suomen 2G- eli GSM-verkot suljetaan vuoden 2029 lopussa. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö (SPEK) varoittaa, että monet paloilmoittimet, hälytysjärjestelmät, turvapuhelimet ja muut turvallisuuskriittiset järjestelmät käyttävät edelleen yksinomaan 2G-yhteyksiä. Jos laitteita ei päivitetä ajoissa, seurauksena voi olla vakavia häiriöitä turvallisuusjärjestelmien toiminnassa.

Voiko yksi mikro-ohjain korvata kokonaisen yhdyskäytävän?

Teollisuusautomaation verkot ovat perinteisesti vaatineet erillisiä yhdyskäytäviä, verkkokytkimiä ja protokollamuuntimia eri järjestelmien väliseen tiedonsiirtoon. NXP Semiconductorsin uusi i.MX RT1180 -mikro-ohjain haastaa tämän ajattelutavan kokoamalla suuren osan tarvittavista toiminnoista yhteen piiriin.

Insta päivitti VPN-ratkaisunsa kvanttiturvalliseksi

Insta on lisännyt SafeLink Confidential -salainratkaisuunsa tuen NIST standardoimalle ML-KEM-avainvaihdolle. Uudessa versiossa post-kvanttialgoritmeja käytetään hybridimallissa yhdessä perinteisen ECDH-avainvaihdon kanssa, mikä mahdollistaa siirtymisen kvanttiturvalliseen tietoliikenteeseen ilman muutoksia olemassa olevaan laitekantaan.

Jun  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Ethernetillä verkon reunalta pilveen

ETN - Technical articleEthernetin versio 10BASE-T1S luo uusia liiketoimintamahdollisuuksia vahvaa yhteentoimivuutta ja turvallisuutta vaativien toiminnallisten OT-verkkojen ja perinteisten IT-verkkojen yhdistämisessä. Dataan päästään käsiksi verkon reunalla olevista solmuista, jolloin verkkoa voidaan käyttää uusien älykkäiden ja ennakoivien palvelujen sekä omaisuuden seuranta- ja hallintaratkaisujen tarjoamiseen. Tämä tuo lukuisia etuja myös kustannuspuolella.

Lue lisää...

OPINION

SaaS on kuollut, eläköön CaaS

Tekoälyagentit eivät ehkä tapa SaaS-liiketoimintaa. Mutta ne voivat tappaa sen alkuperäisen arvomallin. Sekä Salesforce että SAP näyttävät jo rakentavan maailmaa, jossa perinteinen SaaS-käyttöliittymä katoaa lähes kokonaan.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Advania lupaa automatisoida yli 90 prosenttia tietoturvapoikkeamien käsittelystä
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Microsoft varaa 190 hehtaaria Vaasasta uudelle datakeskukselle
  • Drooneista tuli uusi kasvumarkkina
  • PCIe 7.0:n testaus alkaa

NEW PRODUCTS

  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
  • Voiko yksi mikro-ohjain korvata kokonaisen yhdyskäytävän?
  • 20 nanoampeeria riittää nyt magneettikytkimeen
  • Vakaa ajoitus 13 x 13 millin kideoskillaattorilla
 
 

Section Tapet