Kasvaneista datanopeuksista ja tarkemmista näytöistä huolimatta nopeampi akun lataaminen on yksi parhaista viime vuosien uudistuksista älypuhelimiin. Nyt markkinoille alkaa tulla Qualcommin neljännen polven pikalataus eli Quick Charge 4.0.
USB-ohjainvalmistajista Cypress Semiconductor ilmoittaa, että sen EZ-PD CCG3PA -ohjain on yksi ensimmäisiä, joka on saanut sertifioinnin Qualcommin uusimmalle pikalataukselle.
Ohjain tukee USB-tehonsiirron PD-määritysten 3.0-versiota. Se tarkoittaa esimerkiksi teholähteen ohjelmoitavuutta, jolloin älypuhein voi kommunikoida laturin kanssa optimaalisen jännitteen ja virtatason valitsemiseksi.
Cypressin CCG3PA-ohjain tukee firmware-ohjelmiston päivitettävyyttä. Tämän ansiosta laite on mahdollista pitää ajan tasalla standardin kehittyessä.
Qualcomm esitteli uuden Quick Charge 4.0 -tekniikan viime vuoden lopulla. Tekniikan avulla on mahdollista saada älypuhelimeensä jopa yli viiden tunnin käyttäaika viiden minuutin latauksella. Aiempaan QC 3.0 -tekniikkaan verrattuna uusi nelosversio on 20 prosenttia nopeampi ja 30 prosenttia tehokkaampi tapa pikaladata älypuhelinta.
Lisätietoja Cypressin uutuusohjaimesta löytyy yhtiön verkkosivuilta.







Teollisuusautomaation verkot ovat perinteisesti vaatineet erillisiä yhdyskäytäviä, verkkokytkimiä ja protokollamuuntimia eri järjestelmien väliseen tiedonsiirtoon. NXP Semiconductorsin uusi i.MX RT1180 -mikro-ohjain haastaa tämän ajattelutavan kokoamalla suuren osan tarvittavista toiminnoista yhteen piiriin.













