AV-Test on julkistanut haittaohjelmaraporttinsa viime vuodelta ja kuluvan vuoden alkupuolelta. Raportti on mielenkiintoista luettavaa. Siitä selviää esimerkiksi se, ettei kovasti kohuttuja kiristyshaittaohjelmia voi murtaa.
Kiristyshaittaohjelma eli ransomware-haitat pääsivät isoihin otsikoihin erityisesti kevään Wannacry-epidemian kautta. Kyse on ohjelmasta, joka lukitsee käyttäjän henkilökohtaiset tiedot. Niiden vapauttamiseen tarvittavan avaimen saa haltuunsa maksamalla lunnasrahat bitcoineina.
AV-Testin raportti paljastaa, että kiristyshaittaohjelmien avaimet käyttävät uusimpia salausmenetelmiä. RSA-avain on 1024-4096 bittiä leveä, AES-avain 256-bittinen. Käytännössä tämä tarkoittaa, ettei avainta pysty murtamaan millään käytännöllisillä keinoilla.
Ransomware on kuitenkin hyvin marginaalinen ilmiö. Esimerkiksi Windows-haittaohjelmista sen osuus on edelleen alle yhden prosentin. Lähes 87 prosenttia Windows-haitoista on viruksia, matoja ja troijalaisia.
Windows säilyy edelleen suosituimpana haittaohjelmien koodaajien kohteena. Tämän vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana kaikista haitoista 77,2 prosenttia oli suunnattu Windows-koneisiin. Androidille koodataan 5,8 prosenttia haitoista.
Haittaohjelmat lisääntyvät AV-Testin mukaan myös Maceissa ja linux-koneissa. Viime syksynä nähty Mirai-bottiverkkohyökkäys oli hyvä muistutus siitä, ettei linux eivätkä sulautetut laitteet ole immuuneja haittakoodille.






















Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.